“ZEHİRLİ ” İNSANLARDAN UZAK DURUN

Bazı insanlar vardır, çevrelerine sürekli pozitif enerji yayarlar. Onlarla konuşurken, içinizi yavaş yavaş bir huzur  kaplar, tüm sorunlarınızın hızla uzaklaştığını ve bir anda rahatladığınızı duyumsarsınız.

Gittikleri her ortamda kolaylıkla herkesle rahatlıkla iletişim kurar, çevrelerine adeta huzur ışıkları saçarlar. Onlarla konuşurken zamanın nasıl akıp gittiğini duyumsamazsınız.

Onlar için “olmaz” yoktur.

Siz “Ay’a gideceğim” deseniz, onlar dostça bir gülümsemeyle yanıt verirler size:

“Neden olmasın?”

 Çevremizdeki insanların davranışları, tutumları bizleri de etkiler.

Eğer karşımızda ki kişi olaylara sürekli olumsuz yaklaşan birisi ise, bir süre sonra, biz de her şeye kuşku ile yaklaşmaya başlarız.

Bu konuda, Bütün Dünya dergisi için  İngilizceden çevirisini yaptığım bir yazıyı kısaltılmış olarak sizlerle paylaşmak istiyorum bu hafta.  Larry  Lee’ ye ait olan bu yazıyı zaman zaman arşivimden çıkartıp okuyorum:

Sürekli olumsuz düşünen insanlar için kullandığım iki sözcük vardır: “Zehirli  insanlar” ve “Düş yıkıcıları”.

Hiç,  bir arkadaş, bir komşu, bir çalışanınız hatta ailenizden birisine sizin için çok önemli olan bir seyden söz edip, karşılığında yalnızca

“Bunu yapamazsın”

“Bunu asla başaramazsın” sözlerini duydunuz mu?

Ya da aldığınız olumsuz tepki nedeniyle kendi potansiyelinizden  bile kuşkuya kapıldığınız oldu mu?

Ne yazık ki, hepimizin böyle deneyimi vardır.

Ne pahasına olursa olsun böyle insanlardan hemen uzaklaşmalısınız. Yoksa bu insanlar size düşlerinizi gerçekleştirebileceğinize ilişkin yalnızca bir geçerli neden söylemek yerine , düşlerinizin asla gerçekleşmeyeceği konusunda bütün nedenleri sıralayacaklardır.

Onların olumsuz demeçlerini tekrar tekrar duydukça, sonunda onlara inanacaksınız.

“Siz de çevrenizdekilerin bir parçası olacaksınız sonunda.

Ya da şöyle söyleyelim:

Eğer ulaşmak istediğiniz bir hedef,gerçekleştirmek istediğiniz bir düş varsa, sizinkine benzer düşler kuran insanlarla birlikte olun.

Eğer neşeli, başarılı, iyimser, istekli , olumlu düşünen bir kişi olmak istiyorsanız, neşeli, başarılı, iyimser, istekli, olumlu düşünen kişilerle birlikte olun.

Eğer sürekli öfkeli, üzgün, yaşama  ve olaylara olumsuz bakan insanlarla birlikte olursanız, onlarla karşılaşmadan önce ne kadar iyimser,neşeli, başarılıda olsanızda bir süre sonra bu insanların tüm olumsuz özelliklerini sizde edinmeye başlayacaksınız.

“Size,gereksinim duyduğunuz desteği verebilecek kişilerle birlikte olmaya başlayın”

Son beş yılda düzinelerce “zehirli insanı”  çıkardım yaşamımdan ve kendime yeni arkadaş, dost grupları oluşturdum. Lütfen, birlikte olduğunuz insanların yaşamınızı olumlu ya da olumsuz nasıl yönlendiklerinin ayırdına varın.  Eğer bu olumsuz kişilerin bir kısmı asla yaşamınızdan çıkartayamayacağınız aile yakınlarınız, sık sık görüştüğünüz kişiler ise, ne zaman size “Bunu asla  yapamazsın ” ya da benzeri sözler söylerlerse kendinize :

“Evet, yapabilirim! Evet yapabilirim.

  Evet, yapabilirim,  Evet yapabilirim” deyin.

Bu yol size biraz gülünç ya da saçma  görünse de bir kez daha onaylamama izin verin , kesinlikle işe yarıyor!

Yaşadığınız yerde, evinizde, sizi yargılamadan dinleyecek bir arkadaş,bir komşu, bir öğretmen,bir iş arkadaşı,  bir yakınınızın olması çok önemlidir.

Ama çevrenizden size gerekli olan  desteği almadığınızı düşünüyorsanız, dikkatinizi bir noktaya çekeceğim.

Aile yakınlarınız ya da dostlarınız sizin hedefinize ulaşamayacağınızı, düşlerinizi gerçekleştirebileceğinizi söyleseler de hala sizi sever, sizi düşünürler.

İşin gerçeği, sizi seven bir çok kişi kendi doğrularına göre hareket ederler.

Gördüğünüz gibi, sizin hedeflerinizin çok yüksek olduğuna, düşlerinizin ulaşılmayacak olduğuna kendileri inandıkları için başarısızlığa uğradığınız zaman yasayacağınız düş kırıklığından sizi korumaya çalışırlar kendilerince.

Gerçekleştirmek istediğiniz hedefe ulaşmak için  herşeyden önce içinizdeki sönmeyen isteğin gerekli olduğunu anlamazlar.

İsteğinizi gerçekleştirmek  için tüm gücünüzle çabalamanızın , yapabileceğinizin en iyisini yaptığınıza inanmanızın sizin için sonuçtan daha önemli olduğunun ayırdına varamazlar.

Size nasıl davranacaklarını bilmiyorlardır çünkü büyük düşleri olan insanlarla nasıl konuşulması gerektiğini hiç düşünmemişlerdir. Lütfen onlara sizin yüksek enerjinize, neşenize, yaşama coşkunuza alışmaları için zaman tanıyın.Ve belki böylece kısa bir süre sonra pozitif enerjinizin bir kısmını onlara aktarmayı da başarabilirsiniz. Tüm çabanıza ve anlayışınıza karşın hala size gereksinmeniz olan desteği vermiyorlar,beklentileriniz doğrultusunda davranmıyorlarsa ilk başta da söylediğim gibi kendinize sizi anlayacak ve destek olacak başka kişiler bulun.

Çevrenizdeki olumsuz insanlardan etkilenmemenin bir yolu da size esin kaynağı olabilecek, pozitif kitaplar okumaktır.

Bu kitaplar size “dünyanın en güzel mucizesi olduğunuzu “, düşlerinizi gerçekleştirebilecek gücünüz olduğunu  anlatacak, en önemlisi bunları gerçekleştirmek için ne yapmanız gerektiği konusunda yol göstereceklerdir.

Herhangi bir nedenle  ailenize, dostlarınıza, komşularınıza, çevrenizdeki kişilere  yeterince anlayışlı olmadığınızı, onlara gereksinim duydukları gücü vermediğinizi düşünüyorsanız da geç kalmış sayılmazsınız.Bu insanlar bir kez daha size gelerek düşlerinden , ulaşmak istedikleri hedeflerden söz ederlerse, onlara :

“Sana inanıyorum!”  deyin.

Bu onlar için çok anlam ifade edecek ve sizin değerinizi daha iyi anlayacak, sizi takdir edeceklerdir.

Özellikle çocuklar ve gençler  gereksinim duydukları desteği çoğu kez  yakın çevrelerinden alamazlar. Eğer onları dinleyerek düşlerini gerçekleştirebileceklerine olan inancınızdan söz ederseniz , bu desteği hedeflerini gerçekleştirebilmek için en iyi şekilde kullanacaklardır.

 

Larry Lee

 

İngilizceden çeviri: Nuray Bartoschek

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !